Toplanan: 4080 Hedef: 320000

%1

Bağış Miktarı Seçin

30 Ağustos 2017 günü Demiratlı Yörük lakabıyla İstanbul'dan Nordkapp'a doğru yola çıkan, Down sendromlu kardeşi ve diğer Down sendromlu kişiler için fark yaratmayı hedefleyen Adem Çolak ile Down Sendromu Derneği'nin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan uluslararası farkındalık kampanyasına siz de katılmak ister misiniz? 16.000 km yol yapacağız. Her 5 km için 100 TL bağış yaparak ismini haritamızın üstüne yazdırabilir bu yolda bize destek olabilirsin.

Toplanan bağışlarla farkındalık çalışmalarının yanısıra Down sendromlu çocuklar ve gençler için bağımsız yaşam, sosyal beceriler, teknoloji kullanımı, iş hayatına hazırlık ve dil gelişimi konularında eğitim çalışmaları yapılacaktır.

Demiratlı Yörük Ne Yapacak?

Demiratı ile İstanbul'dan yola çıkacak ve Avrupa'nın en kuzey noktasına Norddkapp'a. Bu rota boyunca Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Almanya, Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan olmak üzere 25 ülke ziyaret edecek.

Bu Ülkelerde Ne Yapacak?

Down sendromu dernekleri ile bir araya gelecek, Down sendromlu kişilerle tanışacak, onların hayat hikayelerini, hedeflerini, hayallerini, yaşadıkları toplumu yönetenlerden isteklerini öğrenecek, bunları kaydedecek, fotoğraflar çekecek ve sosyal medyada paylaşacak. Ziyaret ettiği yerlere Down To Earth stickerları yapıştırarak Down sendromlu kişilerin izini Avrupa'ya bırakacak. Gittiği ülkelerde bazı sürprizleri de olacak.

Peki Ama Niye?

Down sendromu ile ilgili farkındalık yaratmak için. Down sendromu dernekleri arasında uluslararası düzeyde bir sinerji yaratmak için, macera yaşamak için, Down sendromluları tanımak için, kendini tanımak için, kendimizi tanımamız için, hayatı yaşamak, yaşatmak ve herkesin sendromuna bakılmaksızın aynı haklarda yaşaması gerektiğini anlatmak için...

Ne Zaman Yola Çıkıyor?

Edirne'den 30 Ağustos günü yola çıkarak Yunanistan'a giriş yapacak. Edirne'deki ailelerimiz kendisini yolcu etmek iterlerse bizimle iletişime geçsinler. Bu fırsatı kaçıranlar üzülmesin dönüşümüz muhteşem olacak. Bulgaristan üzerinden Edirne'ye giriş yapacak. Edirne'de o gün büyük kutlama var.

Nasıl Oldu Bu Proje ve Ne Zaman Bitiyor?

Adem bey ile 2014 yılında kardeşi ile ilgili attığı bir mail ile tanıştık. Bir sonraki maili 2017 yılında farklı bir konuda geldi kendisinden. Bu sefer sadece kardeşi için değil tüm Down sendromlu kişiler için bir soru sordu bize. Projesini anlattı ve logolarımızı kullanıp kullanamayacağını sordu. Olabileceğini söyledik ama kendisi ile tanışmak istedik. Derken vize sürecini tamamladı ve Ağustos ayında Adem bey, Salon Reklam, Doret İletişim ve biz bir araya geldik. Gerçekten iyi şeyler yapmak isteyen insanlar bir araya gelince olan şey oldu tabi ki. Bir anda enerji yükseldi, hayaller ve hedefler arttı. Zorlu bir motosiklet rotasından zorlu bir dünya rotasına geldik. Down To Earth Road dedik bu rotaya. Bu rota her bir etabı kendi içinde tamamlanan ama aslında hiç tamamlanmayacak bir yol. Adem beyin yada rotadaki ismi ile Demiratlı Yörük‘ün başlattığı Down Sendromu Derneği’nin büyüterek uluslararası düzeyde bir harekete çevirmek istediği bir yola dönüştü Down To Earth Road.

Neden Hiç Tamamlanmayacak Bir Yol?

Çünkü bundan sonra gezginlerin, motosiklet tutkunlarının, koşucuların, yürüyüş yapanların, bisiklet ile maceraya atılanların, tekne tutkunlarının kısacası yola çıkan, yolda olan, yola çıkmaya karar veren herkesin, gittiği rotada Down sendromlu bir kişi ile buluşması, onunla sohbet etmesi, sorular sorması, onu tanıması ve bu anlarını #Downtoearthroad ile herkesle paylaşmasını istiyoruz. Bunun için bu yol hiç bitmeyecek bir yol. Bunun için biz Dernek olarak bu projeyi sadece 2017 için değil takip eden yıllar için de yapıyoruz.

Demiratlı Yörük’ün peşinden herkesin yola çıkmasını istiyoruz. Çocuklarımızla tanışın. Tanıştıkça Down sendromunun onların pek çok özelliğinden sadece biri olduğunu, onları tanımlayan her şey olmadığını göreceksiniz.

Paylaşımlar Nasıl Takip Edilebilir?

Bütün paylaşımlar Facebook’da DownToEarthRoad ve demiratliyoruk; Twitter’da DownToEarthRoad, instagramda ise downtoearthroad ve demiratliyoruk sayfalarından yayınlanacak.

Süper Projeymiş. Nasıl Destek Olabilirim?

Yola çık. Down sendromlularla tanış ve #Downtoaerthroad ile paylaş. Yukarıdaki sosyal medya hesaplarını takip et. Orada da paylaş.

Yola Çıkamam. Çalışıyorum, yaşlıyım, okuyorum, annem izin vermez, bütçem yetmez, vaktim yok!

Üzülme. Sen de yola çıkana destek ol. Üstelik bu desteğin hem bu yolun devam etmesini hem de Down sendromlu çocukların eğitimi için çalışan derneğin hizmetlerinin sürmesini sağlayacak.

16.000 km yol yapacağız. Her 5 km için 100 TL bağış yaparak ismini haritamızın üstüne yazdırabilir bu yolda bize destek olabilirsin.

Kurumsal Sponsorluk Kabul Ediyor musunuz?

Aramızda olmanızdan mutluluk duyarız. Lütfen kurumsal destekler için ds@downturkiye.org adresine eposta gönderin kurumsal ilişkiler sorumlularımız sizi arasın.