Giriş
Bağış Aidat Tıkla Destekle
Bize Ulaşın ×

3.462 Toplam Bağış

%17 Hedef: 20.000

Bağış Miktarı Seçin

kartları ile düzenli bağış yapılamaz! Lütfen Kredi kartı kullanın veya ​tek seferlik​ bağış yapmak için tıklayın.

Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği olarak Ordu tarihinin bilinmeyen hikâyesini, Orduspor’un gizli gücünü filme taşıyoruz. Orduspor’un kadın taraftar grubunun öyküsünü anlatan “Mor Menekşeli Kadınlar” adlı belgesel projemizi tamamlayabilmek için bu bağış sayfasını açtık. Derneğimizin kampanyasına vereceğiniz en küçük bir destek bile bizim için çok değerli. Ödüllü yönetmen Sezen Kayhan’ın imzasını taşıyan “Mor Menekşeli Kadınlar”, Orduspor’un kadın taraftarlarının 1970’lerden günümüze uzanan futbol tutkusunu anlatıyor. Belgesel, değişen Türkiye’yle beraber futbolun yıllar içinde nasıl endüstrileştiğinin de izini sürüyor. Günümüz Türkiye’sinde görmeye pek alışık olmadığımız şekilde tribünleri dolduran, yüzü gülen kadınların hikâyesinin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Küçük bir Anadolu takımına tutkuyla bağlı kadın taraftarlar üzerinden, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanmasına katkı sağlamayı da amaçlıyoruz.

Ordululara, kadınlara, sporseverlere, taraftar gruplarına, futbol tutkunlarına, sinemaseverlere ve kültür sanat takipçilerine sesleniyoruz. Sizlerin de desteğiyle bu filmi tamamlayarak, toplumu değiştirme gücünü elinde tutan genç kadın ve erkeklere ulaşmayı hedefliyoruz. Sıra dışı bir tribün belgeseli “Mor Menekşeli Kadınlar”ın ilham veren hikâyesini gelin hep birlikte tamamlayalım.


FİLMİN KONUSU

Ordusporlu kadınlar 40 yıl ayrı kaldıkları tribünlerde yeniden buluştu... Takımları amatör lige düşmeden ve Orduspor’un stadı yıkılmadan önceki son maç için bir araya geldiler. Ne olmuştu da tribünlerden uzaklaşmış, futbola küsmüşlerdi? Ödüllü yönetmen Sezen Kayhan’ın imzasını taşıyan “Mor Menekşeli Kadınlar”, Orduspor’un kadın taraftarlarının 1970’lerden günümüze uzanan futbol tutkusunu anlatıyor.


YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Çocukluğumda ailece maçlara giderdik. Maç günleri içimi büyük bir heyecan kaplardı: Evde büyük bir şenlik oluyordu. Meyveler, çerezler, közde kestane…

Futbolun benim hayatımdan çıktığı yıllar tüm dünyada endüstriyel futbolun tırmandığı zamanlardı. Artık futbol sadece sportif heyecan olsun diye yapılan bir spor dalı olmaktan çıkmış, oluk oluk para getiren bir sektöre dönüşmüştü. Taraftarların hisleri manipüle edilerek maddiyata dönüştürüldü.

Bu nedenle futbolun endüstrileşmeden önceki dönemine ait, sporun temel değerleriyle örtüşen heyecanların belgelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne olmuştu da 1967 yılından itibaren Orduspor’un hiçbir maçını kaçırmayan kadınlar tribünlerden uzaklaşmış, futbola küsmüşlerdi? Belgesel boyunca takip edeceğimiz bu soru, endüstriyel futbolun taraftar üzerindeki etkisini, futbol seyircisi arasındaki kamplaşmayı ve kadınları kamusal alandan uzaklaştırmaya yönelik girişimleri de gözler önüne seriyor.

İHTİYACIMIZ OLAN MİKTAR

Ordu’da eski kadın taraflarla, Orduspor yöneticileriyle görüşmeler yaptık. Onların tribün anılarıyla birlikte geçmişe yolculuk ettik. Kalan çekimler için yeniden Ordu’ya gideceğiz. Film ekibimizin yol ve konaklama masrafları,yapım harcamaları ve filmin kurgu süreci için gerekli olan kaynağı bu bağış kampanyasıyla elde etmeyi hedefliyoruz. Vereceğiniz destekler bu başlıklar için harcanacak.


FİLM EKİBİ

Yönetmen: Sezen Kayhan

Görüntü Yönetmeni: Cem Geneşke

Ses: Teoman Toktaş, Ömür Müldür

Yapımcı: Beste Yamalıoğlu

Ortak Yapımcı: Tevfik Serdar Köksal

Yapım: Güzel Ordu Kültür Sanat Derneği, Ehemm Production